Stresi Yenecek Taktikler

Stres hayatın istekleri, çocuklar ve günlük sorumlulukların sizin başa çıkabileceğinizden daha çok olduğu zaman hissettiğiniz baskı veya gerilimdir. Stresliyken kaslarınız gerilir, kendinizi yorgun ve sinirli hissedersiniz ve normalde düzenleyebileceğiniz küçük şeyler sizi usandırır.

 

Çoğu gün birçok stresli işle uğraşırsınız; yere dökülmüş yemeği sakince temizlersiniz, yere atılmış kıyafetleri toplarsınız, siz telefonu kullanmadan önce çocuğunuzun 3. telefon konuşmasını bitirmesini sabırla beklersiniz… Bildiğiniz gibi bunlar aile yaşamının olumlu ve sevgi dolu yanıyla gelen anne-baba olmanın günlük eğlenceleridir. Ama bazı günler birçok küçük şey (belki de küçük değillerdir) üst üste gelir ve siz belki iyi uyuyamamışsınızdır ya da eşinizle tartışmışsınızdır ve yavaş yavaş sabrınızı kaybetmeye başlarsınız. Ardından da gerilim yükselir. Stresinizi kendinize dikkat ederek ve basit bir kaç yöntemle azaltabilirsiniz.

 

Stresinizi kontrol altında tutmak için öneriler

• Çocuğunuz varken günlük işler daha çok zaman alır. Koşuşturma içinde kalma hissini uzaklaştırmak için kendinize fazladan zaman ayırın. Çocuklarınız zamanın baskısı üzerinizden kalktıktan sonra daha iyi tepki vereceklerdir. “Mutlu Çocuklar Büyütme” adlı kitabın yazarı Steve Biddulph’a göre “Telaş, sevginin hırsızıdır.”

• Hangi konuların endişelenmeye değer olduğunu düşünün. Küçük işleri unutun ve onlarla ilgili bir şey yapmayın. Mesela kardeşlerinin birbirlerine iyi davranmasının önemli olduğuna karar verdiniz ve bu konuda müdahale etmeniz gerekiyor. Bu sırada tabakların lavaboda ya da bulaşık makinesinde olması gerektiğini durup düşünmeniz gereksiz. Enerjinizi gerçekten ailenin yararına olacak işler için harcayın.

• Olumlu düşünün. Kendinizle konuşmak, bir sonraki hareketinizi planlamak, kendinizin ve diğerlerinin yaptıklarını yorumlamak ve diğerleri. Kendinizle konuşmanız olumluysa, ruh haliniz de daha sakin ve rahat olacaktır. Örneğin; eğer kendinize “Bunu yapabilirim.” veya “Ben bunun kararını verebilirim” diyerek kendinizi cesaretlendirebilir ve daha rahat hissedebilirsiniz. Ama “Bu çok çok kötü.” ve “Umudum kalmadı.” gibi sözler tamamen zıttını yapar ve kendinize olan güveninizi azaltır. Kendinizle barışık olun. Çocuklarınızı cesaretlendirmekte iyisiniz bir de kendinizde deneyin.

• Günlük işlerinizin arasında kendinizi rahatlatın. Sakin bir müzik dinleyin, güzel bir kitap okuyun, aynı zamanda hem bedeninize hem de beyninize biraz mola verdirecek şeyler yapın.

• Bu basit ve hızlı rahatlama egzersizini deneyin.

 

Zihninizde ya da kaslarınızda bir gerilme hissettiğinizde şunları yapabilirsiniz:

1-Yavaş, derin bir nefes alın ve ve tekrar yavaşça bırakın. Buna devam ederken;

2-Omuzlarınızı düşürün ve ellerinizi serbest bırakın

3-Başınızı öne eğin ve çenenizi de serbest bırakın4-Zihninizin ve bedeninizin rahatladığını hissedeceksiniz.

 

Sakin Kalma

Bazı günler sinirlerinizi kontrol altında tutmak için hızlı fikirlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Diğer anne-babaların yararlı bulduğu pratik önerilerimizi deneyebilirsiniz.

 

ÖNERİLER

Serinkanlılığınızı yitirmeye başladığınızı hissettiğinizde bir ya da bir kaçını deneyin.

-Bir arkadaşınızı arayın.

-Birkaç dakika temiz hava alın.

-10’a kadar sayıp kendinize “Sakin miyim?” diye sorun. Eğer cevap hayırsa evet olana kadar sayın.

-Kahkaha atın. Gülmek gerilimi azaltır.

-Enerjinizi harcayın.

-En sevdiğiniz şarkıyı çalın.

-Bir bardak su için, kendinize çay yapın.

-Kendiniz ilgili güzel bir anınızı düşünün.

-Yakınlarınıza sarılın.

-Anılarınızın olduğu albüme ya da dosyaya bakın.

 

Kaynak: Sağlık Türk

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir