" /> Ateizmde ve Deizmde Paradigma Sorunu | Hak ve Adalet

Ateizmde ve Deizmde Paradigma Sorunu

BENZER KONULAR

10 Yanıt

 1. Hakan dedi ki:

  Kapsamlı bir yazı…
  Tanrı’nın varlığı, paradigma düzleminde ele alınmış. Din, evrensel ahlaki değerler olarak ifade edilmiş, Tanrı’ya veya dine karşı çıkmanın bu evrensel ahlaki değerlere karşı çıkmak anlamına geldiği dile getirilmiş.

 2. merve dedi ki:

  Değerli Turgut bey,

  Sitem bir kaç gün önce hacklendi… Ve ne yazık ki sizin o güzel yorumunuz, güncellemeden sonraki tarihte olduğu için kurtarılamadı… Sizden aynı şekilde yorum bırakmanızı rica etsem, haddimi aşmış olur muyum?
  saygılarımla…

  • ahlakierdem dedi ki:

   Yazımı yayımladığınız için teşekkür ediyorum. Okumadan yorum yapma alışkanlığımız her yerde önümüze çıkıyor. Pek çok yorum sahibi, kısır tartışmaların ötesine geçemiyor.

   Başlıktan da anlaşılacağı gibi yazımda özellikle “Ateizmde Paradigma Sorunu”na dikkat çekmiştim. Mantığın temel ilkeleri olarak çelişmezlik yasası sunulur. Bu yasa, çağın ulaştığı önemli bir bilimsel tespittir. Dinlerin, kitapların, paradigmaların doğruluğu bununla ortaya konur. Buna göre dinin, ilahi kitabın veya paradigmanın;

   1- Kendi içinde çelişki olmayacak:
   Kur’an, Allah’tan başkasına ait olsaydı içinde çelişkiler ve tutarsızlıklar olurdu. (4Nisa: 82; 18Kehf: 1; 39Zümer: 28);

   2- Nesnel gerçeklerle çelişmeyecek: Kötülük yapanla iyilik yapan bir tutulur mu? (Ahkaf45: 21); Bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? (Zümer39: 9)

   3- Çürütülemeyecek: İnkarcıların bilginlerinin Kur’an’daki bilgileri onaylaması Kur’an’ın doğruluğuna delil olmaz mı? (26Şuara: 197; 46Ahkaf: 10)

   4-Benzeri veya daha değerlisi getirilemeyecek: Tüm insanlar bir araya gelseler benzerini ortaya koyamazlar. (17İsra: 88; 52Tur: 34)

   Vahye muhalif olanların yukarıdaki kriterleri gözeten bir paradigma getirmeleri gerekir. Aksi takdirde iddialar, şov veya slogan düzeyinde kalır. Sonuçta insanlar sosyal hayatta bir işin edebiyatını ve felsefesini yaparak değil somut maddelerle besleniyorlar. Sosyal yaşamda ve ekonomide “İkame Politikası” bunun diğer önemli bir delilidir.

   Ertuğrul Özkök, 5 Şubat 2013 tarihli “İki Gün Allah’ı Aradım” yazısında, Assos’da yapılan “Felsefe, Tanrı ve Din” adlı toplantıda ateizm ve din konusu uzman konuklar tarafından yoğun biçimde tartışılıyor. Oturumdaki bir profesör, İzzetbegoviç’ten, “Bir ateist ahlaklı olabilir, bir mümin de ahlaksız olabilir” cümlesini aktarıyor ve soruyor:
   “Bir ateist, ahlaklı bir insan olabilir. Ama ateist, nesilden nesle aktarılacak bir ahlak sistemi yaratamaz. Ahlaklı olabilmek için dine ihtiyacınız yoksa, onun yerine ne koyabilirsiniz?”

   Diğer bir profesör, “Vicdanımı” diye yanıt veriyor.

   “Vicdanımı” cevabına şu karşılık geliyor:
   “Allah’ı arayan yazını okudum. Küçük bir katkıda bulunmak istiyorum” dedi ve devam etti: “Vicdan konusu çok önemli. ama Müslümanlıkta, sadece ‘vicdan’ yetmez. Onun yanına bir de ‘merhamet’i koymak gerekir.” Sonra bu sözlerine güçlü bir gerekçe getirdi: “Vicdan edilgen bir şeydir. Merhamet ise etken. Bir haksızlık, bir insani dram karşısında vicdanın sızlayabilir. Ama orda kalırsan, bu sızlamanın hiçbir manası olmaz. Eyleme geçmen gerekir. İşte o da merhamettir.” (Özkök, 6 Şubat 2013)

 3. mervece dedi ki:

  Değerli Turgut bey,

  Ateistlerin bütün tezlerini çürüttüğünüz için, yayımladığım yazınız kızdırıyor onları… Onlar, yazınızın tamamını okuduklarında;

  yurt dışındaki öncüsü richard dawkins, Türkiyede ki öncüsü turan dursun’un olan;
  ahlak kriterlerini de doğup büyüdükleri yerin dini inançlarına göre belirledikleri “Ateistlik dininin” , fillere tapınmaktan bir farkı olmadığı gerçeği ile yüzleşiyorlar…
  Yüreğinize ve kaleminize sağlık…
  Yazılarınızı ilgiyle takip etmeye devam edeceğim…

  saygılarımla…

 4. Isminiz dedi ki:

  Yazınız bir solukta okudum. Benim gibi kafası karışmış insanlara asıl kafa yorulması gereken şeyin ne olduğunu izah eden nitelikte bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Müsadenizle yazınızı bazı paylaşım ve forum sitelerinde paylaşmak istiyorum

 5. MEHMET DASEVEN dedi ki:

  BURDAKİ BİLGİLERİ ALIYORUM HAKKINIZI HELAL EDİN…
  ALLAHU TEALA HEPİNİZDEN RAZI OLSUN…

 1. 06 Ağustos 2012

  Aslında yazarın böyle bir iddiası yok… Ama bence atesitleri çözmüş… Tavsiyem, Müslümanların da *** işaretleri arasında kalan paragrafı dikkatli okumaları … Ben yazıdan alıntılar yaptım.. Vakti olanların, yazının tamamını okumalarını öneririm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir