AY’IN DÜNYA’YA UZAKLIĞINI HESAPLAYIN!

Cetvellerinizi hazır edin, Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi hesaplıyoruz…

Antik Yunan matematikçileri, Dünya ile Ay arasındaki uzaklığı yaklaşık olarak bulmuştu. Bunu siz de kolayca hesaplayabilir, iO9’un haberine göre; Yunanlardan aşağı kalmadığınızı kanıtlayabilirsiniz.

Askere gittiyseniz bilirsiniz; mesafe tahmini yapma yöntemlerinden biri, ölçülebilir bir referans alanı (örneğin bir futbol sahası) alarak, iki mesafe arasındaki uzaklığın kaç futbol sahası olacağını yaklaşık olarak tahmin etmektir. Ay’ın Dünya’ya uzaklığını futbol sahası olarak ölçmek ise pek kolay değil. Ama bu, Ay ve Dünya arasındaki uzaklığı ölçmek için karmaşık formüllere ya da teknik ekipmana sahip olmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Ay ve Dünya arasındaki uzaklığı hesaplamanız için gereken birkaç veriden biri, 2000 yılı aşkın bir süre önce bulundu. Dünyanın çevresini ve çapını hesaplayan Yunan matematikçiler, geometri yardımıyla bu zor gibi görünen işin üstesinden geldi. 

 

Geometri bilginizi konuşturun!

 

 

 

 

Güneş’e yuvarlak bir nesne tutun. Çoğunlukla, tuttuğunuz nesne güneşi tam olarak kapatmaz. Güneşin bir kısmı dışarı sızabilir veya güneşi çevreleyen alanın bir kısmı da kapatılabilir. Yuvarlak bir nesne güneşe tutulduğunda oluşan koni şeklindeki karanlık, sivrilerek bir noktaya ulaşır. Güneşin tamamen, kusursuz bir şekilde kapandığı Dünya üzerindeki bu noktanın uzunluğu, güneşe tuttuğunuz nesnenin çapının 108 katıdır. Güneşe tuttuğunuz bir futbol topu, 108 futbol topu uzunluğunda bir gölge yaratacaktır. Bir bozuk para, 108 bozuk para uzunluğunda bir gölge oluşturur. Dünya’nın yaratacağı gölge de -doğal olarak—Dünya’nın çapının 108 katı uzunlukta olacaktır. Ay, bir tutulma anında bu gölgenin içinden geçer; yani Ay ne durumda olursa olsun, Dünya’nın çapının 108 katı uzunluğundaki bir mesafe içerisinden geçer. Bildiğiniz gibi, Ay tutulması sırasında Ay, Dünya’nın gölgesi tarafından kapatılır. Bu gölge, Ay’ın genişliğinin yaklaşık 2,5 katı kadardır.

 

Ve sonuç…

 

 

 

 

Tıpkı futbol topu veya bozuk para gibi, Ay da Güneş’i kapatan ve Dünya üzerine düşen bir gölgeye sahiptir. Bu gölge, Dünya’nın gölgesiyle aynı açıda sonlanır; bu gölgeler, aynı üçgenin farklı büyüklüklerdeki versiyonlarını oluşturur.

Üçgenlerden en büyüğünün taban genişliği bir Dünya çapı kadar (12.874 km), uzunluğu ise 108 Dünya çap kadardır (1.390.473,216 km). En küçük üçgen bir Ay çapı genişliğinde ve bir Ay yörüngesi uzunluğundadır. Orta büyüklükteki üçgeni küçük üçgene eklediğinizde, en büyük üçgenin yüksekliği olan 3,5 Ay yörüngesini elde edersiniz.

Bunca sayısal veriden sonra, Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığını bulmak çok kolay: 864.000’i 3,5’a bölün. Sonuç: 397.507,96800000005 km. Universe Today’de Ay’ın Dünya’ya olan gerçek uzaklığının 384633.216 km olarak yayımlandığını düşünürseniz, bu kadar yaklaşık tahmin gösterme konusundaki başarınızla övünebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.veteknoloji.com/ay-in-dunya-ya-uzakligini-hesaplayin-36513–.html

 

You may also like...

1 Response

  1. hıç güzel değillllllllllllll

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir