Radyasyonu tamamen yok ediyor

Rus bilim adamlarının geliştirdiği aşı nükleer santral yüzünden radyasyon etkisi altında kalan Japonlara umut oldu.

İSTANBUL – Rusya’nın Kuzey Osetya eyaletinin başkenti Vladikavkaz’daki araştırma merkezinde çalışan bilim adamları eşsiz bir aşı geliştirdi. Bu aşı canlıların maruz kaldığı radyasyonun etkilerini yok edebiliyor.

Voice of Russia’nın haberine göre, keşfi duyan Japon bilim adamları bu aşıyı Tokyo depreminin ardından sızıntının yaşandığı Fukuşima-1 nükleer santral tesisinde temizleme çalışmaları yaparken radyasyon alan çalışanlar üzerinde kullanmak istiyor.

Araştırmanın başındaki isim Vyacheslav Maliyev, NASA uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını ve çalışmanın çok yakında tamamlanacağını söyledi.

2006’da Amerikanların ve Rusların aşıları hayvanlar üzerinde denendi fakat Amerikan aşısı işe yaramayınca Amerikalı radyobiyolojistler de Ruslarla birlikte çalışmaya başladı.

Aşının kullanılabilmesi için uzun yıllar boyunca test yapılması gerekiyor.

Aşının standardın 1000 katı radyasyonda bile işe yaradığı kanıtlandı. Ancak ilacın hastalar üzerinde kullanılmasına henüz başlanmadı.

Radyasyonun DNA üzerinde gerçekleştirdiği değişiklik süreci yüzünden antiradyasyon ilaçlarının test edilmesi normalde yıllar alıyor.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir