Sevgili Dost

?SEVGİLİ DOST…?

Sevgili dost, eğer yeryüzündeki bütün konuşmaları dinlesem, senin konuşmanı anlayabilirdim onların içinden. O derdim; konuşunca hakkı konuşur, doğru konuşur, dürüst konuşur, akıllıca konuşur, hayır konuşur.

Sevgili dost, eğer yeryüzündeki bütün inançları getirseler önüme, seninkini anlayabilirdim onların içinden. O derdim, en vicdani olana inanır. Akla, mantığa, ahlaka, evrensel ilke ve değerlere ters hiçbir inancın peşinden gitmez.

Sevgili dost, eğer yeryüzündeki bütün dertleri getirseler önüme, senin derdini bulabilirdim onların içinden. Şuurlu dertleri olur onun derdim. Haksızlığı, adaletsizliği; o dert edinir. Uyuyunca geçmez onun derdi, ancak uyandırmakla azalabilir.

Sevgili dost, eğer yeryüzündeki bütün öfkeleri getirseler önüme, senin öfkeni tanıyabilirdim onların içinden. O öyle olur olmaz her şeye öfkelenmez; öfkelenecekse eğer zulme öfkelenir ve öfkesi onu yakıp yıkmaya değil, yapıp yaşatmaya iter derdim.

Sevgili dost, eğer yeryüzündeki bütün sevinçleri getirseler önüme, senin sevincini tanıyabilirdim onların içinden. Bilirim öyle büyük şeylere gerek yoktur sevinmen, mutlu olman için. Yeni doğan bir güne gözlerini açabilmek, etrafındaki bin bir nimeti fark edebilmek, bir düşene el uzatıp kaldırabilmek, bir yarayı sarabilmek, bir derde derman olabilmek ya da gözlerinin içi gülen bir çocuğun mutluluğunun sebebi olabilmek sevinmen için bir sebeptir senin.

Sevgili dost, eğer yeryüzündeki bütün kederleri getirseler önüme, senin kederini tanıyabilirdim onların içinden. Yalan, iftira, bozgunculuk, riyakarlık kederlendirir seni ve kederin seni karalar bağlayıp dünyadan el etek çekmeye değil; oturduğun yerden ayağa kalkmaya, yola çıkmaya, harekete geçmeye teşvik eder, bilirim.

Sevgili dost, eğer yeryüzündeki bütün yorgunlukları getirseler önüme, senin yorgunluğunu tanıyabilirim onların içinden. Gözlerin okumaktan yorulmuştur senin, parmakların yazmaktan, dilin hakkı söylemekten, ayakların iyilik yapabilmek için oradan oraya koşuşturmaktan… Ha bir de gönlün yorulmuştur senin, yaptığın tüm bu değerli işlerin kıymetinin bilinmemesinden. Ama olsun be dost! Sen doğruluk için var gücünle mücadele et de, beşer bilmezse Halik bilir.

İşte bu yüzden sevgili dost, yeryüzündeki bütün umutları getirseler önüme, senin umudunu tanıyabilirim onların içinden. Umudun en dirisi sendedir. Hangi şartlar altında olursa olsun pes etmeyip emek verirsen başka bir dünyanın mümkün olacağına inanırsın. “Sen mi kurtaracaksın dünyayı?” derler ama sen şu sözü unutmazsın: “İdealleriyle dünyayı kurtarmayı amaçlayanlar, bütün dünyayı kurtaramasalar bile en azından kendi dünyalarını kurtarırlar.” Dünyayı kurtarmayı belki başarabilir belki başaramazsın ama umutsuzlara umut olursun, umutlulara destek. Ve bilirsin ki her ne olursa olsun eğer nefes alıyorsak umut hep var demektir.

Gamze Çifçi
https://okudusunsorgula.blogspot.com/2018/10/sevgili-dost.html

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir