Kur’an’dan Anne-Baba Üzerine İlahi Mesajlar

KUR’AN’DAN ANNE-BABA ÜZERİNE İLAHİ MESAJLAR

“Allah ile beraber başka ilahlar edinme, yoksa kınanmış ve kendi başına (yapayalnız ve yardımcısız) kalırsın. Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmemenize ve anne-babaya iyilikle davranmaya hükmetmiştir. İkisinden birisi yahut her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara, “Öf, bıktım” deme; onları azarlama, onlara nazik söz söyle; onlara merhamet kaynaklı tevazu kanadını ger ve de ki: “Rabbim, onlar küçükken beni nasıl yetiştirip büyüttülerse, sen de onları esirge. İçinizde olanı en iyi Rabbiniz bilmektedir. Eğer dürüst ve erdemli kimseler iseniz, (hatalarınızı bağışlayacaktır): hem, bilin ki, Allah’a yönelenler için (gerçek) bağışlayıcı O’dur.” (İsra, 23-25)

 

“Biz insana, anne ve babasına (karşı) güzelliği (ilke edinmesini) tavsiye ettik. Eğer onlar, hakkında bilgin olmayan şeyle bana ortak koşman için, sana karşı çaba harcayacak olurlarsa, bu durumda, onlara itaat etme. Dönüşünüz banadır. Artık yaptıklarınızı size haber vereceğim.” (29Ankebut: 8 )

 

“Lokman, oğluna öğüt verirken şöyle demişti: “Ey oğlum! Allah’tan başkasına ilahi (üstün) nitelikler yakıştırıp şirk koşma! Bil ki, böyle (düzmece) ortaklık yakıştırmalar (şirk), gerçekten büyük bir zulümdür! (Allah diyor ki:) ‘Biz, insana, anne babasına karşı iyi davranmasını emrettik: annesi onu nice acılara katlanarak karnında taşıdı ve çocuğun annesine bağımlılığı iki yıl sürdü; öyleyse, “Bana ve anne babana şükret, (unutma ki) bütün yollar sonunda Bana ulaşır. Bununla birlikte, onların ikisi (annen ve baban) hakkında bir bilgin olmayan şeyi bana şirk koşman için, sana karşı çaba harcayacak olurlarsa, bu durumda onlara itaat etme ve dünya (hayatın)da onlarla iyi geçin ve bana ‘bilinçlice ve samimiyetle yönelenin’ yolunu izle. Sonra dönüşünüz yalnızca banadır, böylece ben de size yaptıklarınızı haber vereceğim.” (31Lokman, 13-15)

 

“Biz, insana anne babasına iyi davranmayı emrettik. Annesi onu ne zahmetle karnında taşıdı, ne zahmetle doğurdu! Onun (anne karnında) taşınması ve sütten kesilme süresi (en az) otuz aydır. Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der: “Bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi ve bana, senin razı olacağın erdemli davranışlarda bulunmamı sağla. Soyumu da erdemli kişilerden kıl. Ben sana yöneldim. Gerçekten ben Müslümanlardanım.” (46Ahkaf: 15)

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir