Esmaul Husna – Allah’a Ait Nitelikler

ESMAÜ’L HÜSNA (ALLAH’A AİT NİTELİKLER)

Herkesin bir özel ismi vardır, bir de özellikleri ve nitelikleri… Saymaya kalksak bir çok şey buluruz. Fiziksel özelliklerimiz… 
İnsani özelliklerimiz… Dürüst, güvenilir, sözüne sadık, açık sözlü, açık yürekli,merhametli, alçakgönüllü…
Mesleki özelliklerimiz…

Bizi hatırlayanlar bu özelliklerimizle hatırlamazlar mı?

Dürüst bir insan hakkında bahsederken, “Çok dürüst biridir, yardımseverdir, sözüne sadıktır…” deriz. Bununla neyi kastederiz? Övgü mü? Kısmen… Daha çok o kişiyi doğru tanıtmak. Onun hakkındaki olumsuzluklara izin vermemek. Başka? Onunla irtibat kurmak isteyen dostlarımıza doğru mesaj vermek. 

Malatya’da üniversiteyi kazanmış, kendisinin tanımadığı, ama bizim çok iyi tanıdığımız aynı evi paylaşmak isteyen dostumuza, bu kişi hakkında o kadar geniş bilgiler veririz ki! Bu bilgilerin tamamı bu kişinin özellikleri ve nitelikleriyle ilgilidir.

Allah’ın nitelikleri, O’nun kim olduğu, nasıl biri olduğunu bize anlatır. Buna göre O’nunla ilişkilerimizi sürdürürüz. O’na ait özellikleri ve nitelikleri bir başkasına yakıştırdığımız zaman o kişiyi veya nesneyi putlaştırmış oluruz. İşte o gün biteriz. Nesneleşiriz, küçülürüz, alçalırız, sömürülürüz, insan yerine konmayız, kula kul oluruz.

Bizi kimlerin sömürdüğünü öğrenmek istiyor musunuz? İşte cevabı…
* Allah’tan başka kimler yüceltiliyorsa işte onlar… Allah, yüceltilince biz küçülmedik. Çünkü O, yüceltilmeyi hak ediyor. Peki, yüceltilmek nedir? Sıklıkla O’nun desteğinden, O’nun verdiklerinden söz etmektir. O’nu kimseyle eşitlememek, kimseyle denk görmektir.

* Allah’tan başka kimlerden medet bekleniyorsa işte onlar… Kimlere umut bağlanıyor ve dua ediliyorsa onlar. Peki, Allah’a dua edilince kim kaybediyor? Hiç kimse… Allah’tan başkasından medet beklenince sektörler oluşuyor. Türbelerin çevresi, ticaret mekanlarına dönüşüyor. Birtakım kişiler güç ve itibar sahibi oluyor, güçlendikçe başkalarını veya rakip gördüklerini itibarsızlaştırıyorlar. Onlara zarar vermek istiyorlar. Allah kimi itibarsızlaştırıyor?

* Allah’tan başka en çok kimden bahsediliyorsa işte onlar… Zikredilenler, anılanlar… Allah’ın bildirdiği ahlaki erdemlerden ve O’nun yardımından söz edince kim neden rahatsız olur ki?

Gerçek dinin anlaşılmasının önüne set çekmek, din sömürücü ve istismarcılarının ekmeğine yağ sürmek değil midir?  Turgut ÇİFTÇİ

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir