Sağlık ve Kader

Dün akşam covit-19la ilgili bir programda doktorlar bir kaç kere şu yakınmada bulundu; Türk toplumu kaderci bir anlayışa sahip, bu nedenle tedbir alma gereği duymuyor.

Maalesef çok yanlış bir kader anlayışına sahibiz. Çoğu defa bu anlayış nedeniyle yaşadıklarımızın sorumluluğunu kendimize ya da asıl sorumlulara değil de kader adı altında Allah’a yüklüyoruz.

Oysaki

Senelerce günde 2 paket sigara kullandıysanız ve akciğer kanseri olduysanız bu kader değil.

Dere yatağına ev yaptıysanız ve sel evinizi alıp götürdüyse bu kader değil.

Binaları sağlam zeminlerde ve dayanıklı bir şekilde yapmadıysanız, depremde yıkılmaları kader değil.

Maske takmayıp kalabalıkların içine giriyor, konu komşu dolaşıyorsanız, virüsü kapmanız ve insanlara bulaştırmanız da kader değil.

Bizim özgür irademizle tercih edebileceğimiz konular kader değil.

Kader, “ölçü” demektir, “miktar” ve “kadar” sözcüklerle aynı kökten gelir. Allahın doğaya koymuş olduğu ölçüler, yani doğa yasalarıdır kader.. Suyun 2 hidrojen, 1 oksijen moleküllerinden oluşması kaderdir. Havada %70 oranında azot gazı olması kaderdir. Belli doluluğa ulaşan bulutlardan yağmur yağması kaderdir ancak şemsiye almadığınız için ıslandıysanız bu kader değildir. Belli sürelerde enerji biriken yerkabuğundaki plakların harekete geçmesi yani depremlerin oluşması kaderdir. Ancak dayanıksız binaların yıkılması kader değildir. Kader, Allah’ın evrene koymuş olduğu matematiksel sistemdir, fiziksel, kimyasal, biyolojik yasalardır.

Aşağıdaki ayette Allah’ın bir kader ile yani bir ölçü ile yağmur yağdırdığından söz edilmiştir:

Zuhruf, 11. Ayet: O, gökten bir ölçüye(kadere) göre yağmur indirendir. Biz onunla ölü araziyi canlandırdık. İşte siz de, böyle diriltileceksiniz.

Yanlış kader anlayışı insanları tedbirsizliğe, sorumsuzluğu, tembelliğe, kolaya kaçmaya ve aklı kullanmamaya sürüklüyor.

Şûrâ, 30. Ayet: Başınıza her ne musibet gelirse, kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder.

Rûm, 41. Ayet: İnsanların bizzat kendi yaptıkları sebebiyle karada ve denizde bozulmalar ortaya çıkmıştır. Dönmeleri için Allah, yaptıklarının bazı (kötü) sonuçlarını onlara tattıracaktır.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir