Salgın Hastalıklar ve Din

30 Nisan 2021 tarihinde İsrail’de, koronadan sadece 1 kişinin öldüğü, kayıtlara geçerken diğer yandan İsrail’in dini bayram kutlamalarında en az 45 kişinin öldüğü, Haaretz gazetesinin haberine göre 20’si ağır olmak üzere, 150 kişinin de yaralı olduğu açıklandı.

Nüfusu yaklaşık 5,3 milyon olan İsrail’de en az bir doz aşı olanların oranı yüzde 60’ın üzerinde olduğu için COVID-19 sürü bağışıklığı için gerekli sınır olan nüfusun en az yüzde 65 ile 70 arasının aşılanmış olması gereken rakamlara ulaşıldığı söyleniyor.

Dünya ülkelerinin içinde olduğu aşı yarışında, İsrail’in kendi vatandaşlarına yönelik sağladığı aşı başarısında; erken sipariş vermeleri, dağıtımı dijital yürütmesi, arz zincirini genişletmeleri ve satın alırken aşıya piyasanın çok üzerinde ödeme yapmaları gerekçe olarak gösteriliyor.

Ki, BionTech ve Moderna aşıları onaylanmadan aylar önce aşı alımı için pazarlıkları tamamladıkları ve örneğin ABD’nin 19,50 dolara satın aldığı BionTech aşısına 62 dolar ödendiği söyleniyor.

Filistin’e büyük zulümler yapan, yıllardır acımasızca saldıran İsrail’in, kendi vatandaşlarının sağlığı için son derece planlı ve hiçbir masraftan kaçınmıyor olması kendi soyuna yüklediği büyük anlamdan dolayı -israiloğullarının kutsal bir soy olduğu iddiasından dolayı– çok ciddiye aldığı bir konu olsa gerek…

Ama diğer yandan Kudüs’ün muhafazakar semtlerinden Mea Schearim’de korona önlemlerine rağmen düzenlenen kalabalık bir etkinliğin dağıtılmasının ardından başlayan olayların, ülke genelinde bir süredir devam ederken, iki önde gelen radikal dinci hahamın korona kısıtlamalarına karşı resmi kurumların ve dini eğitim veren okulların açılmasına yönelik açıklamalarından sonra alevlendiği biliniyor.

Yani İsrail hükümeti her ne kadar büyük paralar harcayarak, aşı planlamasında en başından oldukça “uyanık” davranarak kendi vatandaşlarının çoğunu aşılamış olsa da hahamların dini kullanarak kitleleri harekete geçirmesiyle her şey bir anda boşa gidebiliyor…

Koronadan kimsenin ölmediği ülke, de bir anda 45 kişi ölüyor, 20’si ağır 150 kişi yaralanıyor….

Hem de nerede?

Koronadan kimsenin ölmediği ülkede, bir anda 45 kişi ölüyor, 20’si ağır 150 kişi yaralanıyor….

Hem de nerede?

Lag BaOmer’de, Yahudi tarihinde, Tora bilginlerinin en önemlilerinden kabul edilen ve Tevrat’ta yer alan temel dini hükümlerin dışında çok fazla ek dini kural türetmiş olduğu bilinen Rabbi Akiva’nın, 24 bin öğrencisini öldüren salgın hastalığın ortadan kalkmasının kutlandığı yerde….

Yani Yahudi dincilerin kutladığı bu dini bayram aslında, Yahudi tarihinde daha önce yaşanmış olan bir salgın hastalığın bitişinin yıl dönümü anlamına geliyor….

Peki bunu kutlamanın şimdi sırası mı?

Tüm Dünya koronadan dolayı adeta kıyım yaşarken, kendi ülkelerinde koronadan ölümlerin bittiği bir zamanda, binlerce yıl önce yaşanıp bitmiş bir salgın hastalığın bitişinin kutlamasını yaparak yüzlerce insanın ölümüne yol açmak hangi akılla açıklanabilir?

Akılla açıklanamaz.

İşin içine din girince Yahudiler de Hristiyanlar da, Hindular da maalesef kendini Müslüman olarak tanımlayan milyonlar da bir anda aklını rafa kaldırabiliyor. Çünkü koronada yaşanan sürü bağışıklığı için nasıl büyük bedeller ödeniyorsa, din konusunda da sürü bağışıklığı yaşanıyor adeta ve bedeli çok ağır oluyor.

Halbuki bu Yahudi dincileri olayı şöyle de yorumlayabilir: “Tarihimizde büyük salgın hastalıklar yaşanmış ve binlerce insan ölmüş. Aynı hatalara düşmeyip tedbirli davranmalıyız.” diyebilirler… Ama diyemiyorlar… Binlerce insanı dini kullanarak, “dini kutlama” gerekçesiyle sokaklara döküp, ölmelerine yaralanmalarına yol açabiliyorlar…

Eğer o Yahudi hahamların ve kutsallık atfettikleri dini kimliklerin, öyle üstün güçleri varsa neden yüzlerce kişinin yaralanmasına, ölmesine izin veriyorlar, buna engel olamıyorlar diye sorgulamalı oradaki Yahudiler de…

Kuran’ı Kerim’de yazan şu ifadeler durumu özetliyor adeta:

“Onların (o ilahların) kendilerine yardım etmeye güçleri yetmez; oysa kendileri onlar için hazır bulundurulmuş askerlerdir.”

YÂSÎN suresi 75. ayet

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir