Kaynaklar ve Tapınaklar

Dünya’nın en büyük, en görkemli, en pahalı tapınaklarının olduğu Hindistan’da her gün binlerce insan koronadan dolayı ölüyor. Bu ölümlerden onları, ne o ihtişamlı tapınaklar, ne tapınakların başındaki din adamları, ne de halkı yüzyıllardır onların sırtından sömürdükleri putları kurtarıyor…

Dün, yani 30 Nisan 2021 tarihinde koronavirüs nedeniyle Hindistan’da 3 bin 523 kişinin hayatını kaybettiği ve cesetlerin yüksek sıcaklıklarda yakıldığı alanlar olan krematoryum ünitelerinde yer kalmadığı bildiriliyor.

Dünya’da en fazla günlük vaka ve ölümün kaydedildiği ülke konumunda bulunurken, tapınaklara varını yoğunu bağışlayan, onları en değerli mücevherlerle donatan zavallı halk, bazı şeyleri sorgulamaya başlayarak “bizi koronadan koruyamadılar” diyerek şimdiye kadar kutsal görüp her şeylerini onlara adadıkları putlarını kırmaya başladılar….

Çok geç bir adım…

Önce İngiliz sömürüsüyle tüm kaynakları hiç edilen Hindistan halkının varlıkları; tapınaklara değil sağlığa, eğitime, halkın daha nitelikli ve insanca yaşamasına kanalize edilmiş olsaydı koronadan korunmak için tapınaklardan oradaki putlardan medet ummazlardı.

Gerçekçi, realist bilimsel veriler ile bilimsel çözümler arar; işte o zaman Tanrı’nın gerçek yardımının geleceğini bilirlerdi…

Allah’tan başka kimseden medet umulmayacağını, ama Allah’tan medet ummanın de kuru lafla değil; doğru sorumluluk alma ve gereğini yapmakla; bilimi, eğitimi, insan hak ve hürriyetlerini her daim güvence altında tutmakla mümkün olacağını anlayabilirlerdi.

Tapınaklar insanları uyutma merkezleridir. İnsanlar uyurken, kanlarının sonuna kadar emildiği sömürülme merkezleri. Aklın devre dışı bırakıldığı, “ruhanilik” adı altında her türlü akılsızlığın ve ahlaksızlığın “bilmediğin ne hikmetleri var!” denilerek uyuşmuş beyinler için “yenilir” hale getirildiği….

Allah insanların kula kulluk etmemesini, her daim gözü açık; vicdanı aktif yaşamasını isterken, din sömürgenleri tam aksine onları uyuşturmaya çalışıyor.

Eğer birileri bizim aklımızla dalga geçiyor; akla vicdana aykırı safsataları din diye yutturmaya çalışıyorsa bilelim ki orada insan sömürüsü vardır. İnsanın onurunu, umutlarını, inançlarını, geleceğini sömüren din simsarları…..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir