Bencil Dünyalarımız

Bencil dünyalarımızda küçük hesapların peşinde koşarken, insanlar gerçekten çok büyük acılar çekiyor, yokluklar yaşıyor yaşam mücadelesi veriyor, haksızlıklara uğruyor, katlediliyor, yaralanıyor, tecavüze uğruyor, yıllarca emek verip büyük zorluklarla elde ettiği birikimlerini kaybediyor….

Hiç biri bizim bencil dünyamız içinde hak ettiği anlamı bulamıyor. Çünkü biz benciliz, dar kafalıyız, sığ düşünceli ya da düşüncesiziz. Günlük basit dertlerimizin ötesini merak etmiyor umursamıyoruz. Empati ve hakkaniyet duygumuz yok gibi. Egomuza dokunmadığı sürece hiç bir şeyin önemi yok. Olsa da olur olmasa da “bananeciyiz”. Ama kendimiz söz konusu olduğunda kılı kırk yarıp uykularımız kaçarken, her şeyin en iyisini isterken başkalarının dertlerine kayıtsızız. Hatta bir de kendimizden görmediğimiz bir insan modeli ise “ne hali varsa görsün, o da hak ediyor”cuyuz.

Ama sadece kendini değil, sadece sevdiklerini değil, kendisine uzak hatta kendisine karşı insan modellerinin hakları, insanca yaşayabilmesi için muhakeme gücünü kullanabilen bir insan gerçekten insanlık seviyesinde yaşıyordur. Aksi halde o sadece hayvani güdüleriyle kendini ve kendine yakın gördüklerini iç güdüsel dürtülerle savunan bir insanımsıdır belki..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir